Biomechaniczny model terapii orofacjalnej
UCZESTNICY:
fizjoterapeuci, logopedzi, neurologopedzi, pielęgniarki, lekarze
Dwudniowe warsztaty skierowane do fizjoterapeutów, neurologopedów, i lekarzy neurologów pracujących z osobami obciążonymi deficytami funkcji orofacjalnych.
OPIS SZKOLENIA: Celem szkolenia jest przekazanie praktycznej i teoretycznej wiedzy z zakresu neurorehabilitacji oraz nabycie umiejętności z planowania i przeprowadzenia terapii w obrębie twarzoczaszki. W efekcie zdobyta widza i umiejętności pozwolą na prawidłową ocenę stanu zdrowia pacjenta, oraz prowadzenie skutecznego programu rehabilitacji i oceny jej rezultatów, co stwarza terapeucie możliwość wykorzystania nowych umiejętności terapeutycznych w celu poprawy stanu pacjenta oraz jego funkcjonowania w życiu społecznym.
PROGRAM SZKOLENIA:
Wiedza z zakresu: 1. Szczegółowej anatomii i biomechaniki klatki piersiowej. 2. Rola spastyczności w terapii orofacjalnej. 3. Postępowania fizjoterapeutyczne z pacjentem wiotkim i spastycznym. 4. Definicja neuroplastyczności. 5. Rola oddechowa przepony ze wskazaniem istotnych elementów terapii pacjenta spastycznego.
Umiejętności z zakresu: 1. Nabycia umiejętności stymulacji niezbędnych struktur w celu pobudzenia i aktywizacji połączeń rezerwowych układu nerwowego. 2. Znajomości wzorców odwrócenia patologii. 3. Wykonania aktywnej stabilizacji mięśni głębokich w poszczególnych pozycjach wyjściowych. 4. Budowania napięcia dolnego ,górnego tułowia pod kątem funkcji aparatu ustno twarzowego. 5.Przygotowanie strategii terapii w celu poprawy funkcji połykanie, gryzienie, żucie, artykulacja. 6. Plan nauczania określający tematy zajęć edukacyjnych oraz ich wymiar, z uwzględnieniem części teoretycznej i części praktycznej.
WYKŁADOWCY:
Roman Olejniczak – od 2011r. absolwent studiów doktoranckich na wydziale Fizjoterapii na wrocławskim AWF. Od 16 lat pracuje zarówno z pacjentami neurologicznymi - ze stwardnieniem rozsianym, urazami rdzenia kręgowego, czy po udarach - jak i typowymi pacjentami ortopedycznymi - cierpiącymi na skutek urazów, przeciążeniowych bóli kręgosłupa i stawów. W swojej pracy obrał kierunek rozwoju opierający się na najnowocześniejszych międzynarodowych koncepcjach terapeutycznych takich jak PNF, McKenzie, NDT Bobath czy na Metodach leczenia i diagnozowania tkanek miękkich – koncepcjach, które wyznaczają nowy wymiar rehabilitacji przynosząc zdecydowaną poprawę, a także wnosząc urozmaicenie i powiew świeżości do samej pracy z pacjentem - w odróżnieniu od tradycyjnej fizjoterapii. Doświadczenie zawodowe: - od 2015 - terapia pacjentów z ograniczoną świadomością metodą C-Eye, - od 2013 - Centrum Neurorehabilitacji we Wrocławiu – od 2009 prowadzi autorskie szkolenia z zakresu Biomechanicznego modelu terapii orofacjalnej oraz szkolenia z fizjoterapii pacjentów z deficytem neurologicznym – 2007 do 2014 - wykładowca z neurologii i ortopedii na WSH, kierunek fizjoterapia Ukończone kursy: - 2018r. - Certyfikat Kurs Bobath - 2017r. - kurs Neuromobilizacje w Neurologii ( Niemcy -Rainer Schonhut) - 2015 - 2016r. - kurs Bobath Rozwijający (Kończyna dolna, górna, tułów, hemiplegia) - 2015r. - kursu Bobath dla dorosłych – poziom podstawowy - 2009r. - kurs Fizjoterapia funkcjonalna chorych po ogniskowym uszkodzeniu mózgu - 2009r. - kurs Metody diagnozowania i leczenia tkanek miękkich. Diagnostyka i terapia miednicy - 2007r. - kurs McKenzie A,B - 2006r. - kurs PNF – kurs podstawowy
CZAS TRWANIA: 2 dni (16 godzin dydaktycznych, gdzie 1 godz. dydaktyczna = 45 min)
CENA: 1590 PLN
Najbliższe terminy szkoleń
5 - 6 lipca 2025
(16 godz. dydaktycznych)
Biomechaniczny model terapii ortofacjalnej
Prowadzący: Roman Olejniczak
Cena: 1590 PLN
|