BMK Facebook

Suche igłowanie (dry needling DN)

UCZESTNICY:

fizjoterapeuci (licencjat/magister), osteopaci, lekarze, studenci fizjoterapii.

W ostatnich latach widzimy jak potężnie rozwija się dziedzina fizjoterapii, a także można obserwować nowe metody pracy z pacjentem. Jedną z tych metod jest suche igłowanie (dry needling DN). Jest to metoda wykorzystywana w rozluźnianiu mięśniowo - powięziowym punktów spustowych. Wykorzystanie cienkiej igły pozwala nam na dotarcie do miejsca bólu oraz skuteczne prowadzenie terapii. Suche igłowanie z powodzeniem jest wykorzystywane w wielu jednostkach chorobowych.

Suche Igłowanie polega na stymulacji dysfunkcyjnych obszarów mięśnia i tkanki łącznej igłą akupunkturową. Dzięki suchemu igłowaniu terapeuta wpływa na elastyczność, konsystencję i jakość tkanki mięśniowo – powięziowej.

Wg badań dr Langevin, rotacja igły powoduję „owijanie się” tkanki łącznej dookoła igły, tworząc swojego rodzaju kłębek. Po pewnym okresie czasu „kłębek”, czyli tkanka łączna rozluźnia się, przez co możemy mieć wpływ na ruchomość i elastyczność blizn.

Używamy suchego igłowania do likwidowania mięśniowo – powięziowych punktów spustowych (MPPS). MPPS to nadwrażliwy obszar w napiętym paśmie mięśnia szkieletowego. Dzielimy  MPPS na punkty aktywne i ukryte (latencyjne). Jedne i drugie powodują ból lokalny, ból rzutowany i dysfunkcję motoryczną tkanki mięśniowej. Różnica między ukrytym i aktywnym punktem spustowym polega na tym, że aktywny punkt spustowy powoduje objawy w sposób spontaniczny.

Suche igłowanie może być stosowane w trakcie fizjoterapii w wielu schorzeniach i urazach, a jego skuteczność jest potwierdzona wieloma badaniami naukowymi.

Celem kursu jest zapoznanie uczestników z zasadami bezpiecznego i skutecznego stosowania igłoterapii. Przestawienie wskazań oraz przeciwwskazań do wykonania terapii z wykorzystaniem igłoterapii. Omówione zostaną podstawowe dysfunkcje w jednostkach chorobowych, a także wykorzystanie dodatkowych form terapii wspomagających igłoterapie.

 

PROGRAM SZKOLENIA

  • - Neurofizjologia bólu, teoria uwrażliwienia obwodowego i ośrodkowego, przegląd badań naukowych
  • - Igłoterapia Sucha – Suche Igłowanie, potencjalne mechanizmy działania, aspekty bezpieczeństwa, skuteczność w świetle zasad Evidence Based Medicine, aspekty prawne
  • - Igłoterapia Sucha Głęboka – Suche Igłowanie – mięsień pośladkowy średni, mały i wielki
  • - Igłoterapia Sucha Głęboka – Suche Igłowanie – mięsień czworogłowy uda
  • - Igłoterapia Sucha Głęboka – Suche Igłowanie – mięśnie kulszowo goleniowe: mięsień półbłoniasty, półścięgnisty, dwugłowy uda
  • - Igłoterapia Sucha Głęboka – Suche Igłowanie – mięsień trójgłowy łydki: mięśnie brzuchate i płaszczkowaty
  • - Igłoterapia Sucha Głęboka – Suche Igłowanie – mięsień piszczelowy przedni, prostownik palców, prostownik palucha, mięsień strzałkowy długi i krótki
  • - Igłoterapia Sucha Głęboka – Suche Igłowanie – mięsień czworoboczny szyi, część zstępująca
  • - Igłoterapia Sucha Głęboka – Suche Igłowanie – mięsień dźwigacz łopatki
  • - Igłoterapia Sucha Głęboka – Suche Igłowanie – mięsień naramienny
  • - Igłoterapia Sucha Głęboka – Suche Igłowanie – mięsień nadgrzebieniowy
  • - Igłoterapia Sucha Głęboka – Suche Igłowanie – mięsień podgrzebieniowy i obły mniejszy
  • - Igłoterapia Sucha Głęboka – Suche Igłowanie – mięsień obły większy i najszerszy grzbietu
  • - Igłoterapia Sucha Głęboka – Suche Igłowanie – mięsień dwugłowy i trójgłopwy ramienia
  • - Igłoterapia Sucha Głęboka – Suche Igłowanie – mięśnie nadkłykcia bocznego: mięsień prostownik promieniowy długi nadgarstka, prostownik promieniowy krótki nadgarstka, prostownik palców, prostownik łokciowy nadgarstka. Igłoterapia Sucha Głęboka – Suche Igłowanie – mięsień ramienno – promieniowy


WYKŁADOWCA:

Mateusz Kobylarz - fizjoterapeuta, szkoleniowiec. Absolwent fizjoterapii (PT) na Universidad Rey Juan Carlos w Madrycie. Ukończył studia podyplomowe z zakresu Ortopedycznej Terapii Manualnej i Igłoterapii Suchej na URJC pod okiem dra Fernandez de las Peñas. Tłumaczył i asystował na ponad 20 kursach Trigger Point Dry Needling prowadzonych przez dr Ricardo Ortegę Santiago w Polsce. Pracował w Madrycie w prywatnej klinice fizjoterapii i z drużyną piłkarzy ręcznych.


 

 

 

 

CZAS TRWANIA: 2 dni (20 godz. dydaktycznych)

CENA KURSU: 1 550 PLN

Szkolenie certyfikowane!

Certyfikat autoryzowany przez Katedrę Terapii Manualnej i Igłoterapii Suchej – Uniwersytet Króla Juana Carlosa w Madrycie!


 



Najbliższe terminy szkoleń

22 - 23 marca 2025 (20 godz. dydaktycznych)

Suche igłowanie (dry needling DN)

Prowadzący: Mateusz Kobylarz

Cena: 1550 PLN

20 - 21 września 2025 (20 godz. dydaktycznych)

Suche igłowanie (dry needling DN)

Prowadzący: Mateusz Kobylarz

Cena: 1550 PLN